aloe vera

Sa e sigurte eshte te pish aloe vera perdite

Xheli aloe vera eshte nje ilac me baze bimore qe eshte perdorur per te pakten 4,000 vjet. Dihet qe ka nje sere perfitimesh shendetesore, qe nga pakesimi i pamjes se shenjave dhe djegieve e deri te qetesimi i stomakut. Disa njerez perdorin aloe vera si nje forme alternative te trajtimit per kancerin dhe ulcerat, por nuk ka prova te mjaftueshme shkencore per te mbeshtetur keto pohime.

 

Disa njerez e perdorin aloe vera si nje forme alternative trajtimi per kancerin dhe ulcerat pa e kuptuar qarte rrezikun e konsumimit te perditshem ose te perdorimit afatgjate. Ky artikull shqyrton disa nga shqetesimet per aloe vera, si edhe shqyrton potencialin e saj per t'u perdorur ne trajtimin e kondicioneve te lekures.

 

A eshte e sigurt te pish aloe vera cdo dite?

 

Xheli aloe vera eshte xheli transparent qe gjendet brenda gjetheve te bimes se aloe vera. Ajo perdoret per te trajtuar nje game te gjere te kushteve qe nga artriti deri te problemet tretese. Xheli eshte i perbere nga nje sere perberesish aktive, te tille si antioksiduesit dhe polisakaridet, te cilet mund te kene nje efekt te dobishem mbi shendetin kur merren ne doza te vogla.

 

Disa njerez e marrin xhelin aloe vera si nje forme te trajtimit alternativ per kancerin dhe ulcerat, por nuk ka prova te mjaftueshme shkencore per te mbeshtetur keto pretendime. Ka pasur disa studime qe tregojne se ne disa raste xheli aloe vera mund te ndihmoje ne zvogelimin e madhesise dhe paraqitjes se disa llojeve te kancerit te lekures.

 

Aloe permban ciloide, e cila mund te ndaloje pjese te sistemit imunitar te lekures nga sulmi i qelizave kanceroze. Megjithate, nuk dihet sa e efektshme eshte ajo ose nese ky efekt do te arrihej te njerezit.

 

Lexo edhe --> "Kush jane 10 benefitet e aloe vera"

 

Ne e dime se aloe vera ndihmon per te parandaluar ulcerat dhe kushtet e tjera te shkaktuara nga bakteret. Megjithate, nuk ka prova te mjaftueshme per te sugjeruar se ajo mund te trajtoje ulcerat e shkaktuara nga bakteret Helicobacter pylori. Ky eshte bakteri qe shumica e njerezve me ulcera peptike kane ne stomak.

 

Aloe vera eshte treguar si nje menyre e sigurt dhe efektive e trajtimit te djegieve te vogla dhe sherimit te plageve dhe prerjeve. Megjithate, nuk duhet perdorur per djegie me te renda ose plage te thella, pasi infeksioni mund te ndodhe. Si nje shumice e madhe e rasteve te kancerit jane shkaktuar nga faktore mjedisore, te tilla si pirja e duhanit ose ekspozimi ndaj diellit, ka pak prova per te mbeshtetur perdorimin e aloe vera ne trajtimin e kancerit.

Produkt i miratuar anti-plakje me permbajtje aloe vera:

 Argon Gold

Zbulo me shume -->


Efekti anti-plakje dhe insta-tens janë të mundshëm falë veprimit të kombinuar të përbërësve më të mirë të njohur për mirëqenien e fytyrës tuaj: Acidit Hyaluronik, Vaj Argani,Aloe Vera dhe Kolagjenit.

A ka aloe vera ndonje efekt anesor toksik?

 

Nuk ka mjaft prova shkencore per te treguar se xheli aloe vera eshte i sigurt per t'u marre rregullisht. Ajo eshte perdorur per mijera vjet dhe ne sasi te vogla mund te jete efektive, por perdorimi i sasive te medha mund te shkaktoje dem. Shume njerez qe pohojne se kane kuruar kancerin me te, nuk arrijne te paralajmerojne per efektet e tij te mundshme anesore, duke perfshire nauzene, te vjellat, diarrene dhe rrahjet e parregullta te zemres. Ka gjithashtu raporte per irritim te lekures dhe probleme me stomakun.

 

Sic u permend me siper, xheli aloe vera perbehet nga nje sere perberesish aktive. Shume prej tyre jane te pademshme dhe madje mund te jene dobiprurese kur perdoren ne menyre te pershtatshme. Megjithate, disa nga keta perberes mund te shkaktojne dem ne doza te medha. Per shembull, antrakinina laksative mund te shkaktoje probleme me veshkat dhe zemren kur merret ne doza te larta ose gjate nje periudhe te gjate kohe.

 

Cila eshte masa e perditshme e rekomanduar per aloe vera ?

 

Agjencia e Standardeve Ushqimore rekomandon qe te mos hani ose te mos pini aloe vera rregullisht. Nuk ka pasur studime afatgjata per te treguar se eshte e sigurt te perdoret aloe vera ne baza ditore – mund te jete e sigurt, por ne thjesht nuk e dime me siguri.

 

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaceve veren se aloe vera mund te shkaktoje nauze, te vjella ose diarre nese merret ne sasi te medha ose per nje kohe te gjate.

Produkt i miratuar per tretje me Aloe Vera:

 

7Burn Djeges Dhjami

7burnZbulo me shume -->
7 përbërës kyç me veti djegëse, të cilët veprojnë në asimilimin e sheqernave dhe yndyrnave dhe përshpejtojnë metabolizmin bazal

 

Sa aloe vera duhet te marresh?

 

Nuk ka sasi te rekomanduar per marrjen e aloe vera. Disa njerez e pine ate 2-3 here cdo dite, ndersa te tjere e marrin ate me pak shpesh ose e perdorin ate si nje perberes aktiv ne trajtimet trupore, si hidratues dhe kremra anti-rrudhe. Nuk ka prova te mjaftueshme per te treguar efektet e mundshme anesore te perdorimit te dozave te larta te xhelit aloe vera gjate nje periudhe te gjate kohe. Mund te jete e sigurt, por nuk e dime me siguri.

 

Si ta marresh aloe vera?

 

Ju mund te blini xhel aloe vera ne dyqanet e ushqimeve shendetesore, farmacite dhe supermarketet. Shpesh shitet si nje perberes aktiv ne trajtimet per djegiet dhe plaget. Mund ta blesh edhe ne forme tableti ne internet, por keto mund te mos jene te verteta. Disa njerez hane gjethe aloe ose i perdorin ato si perberes ne gatim, por nuk ka prova qe tregojne se kjo do te kishte nje efekt terapeutik dhe mund te shkaktonte dem.

 

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.