aloe vera

Kush Jane 10 Benefitet e Aloe Vera

Nderkohe qe njihet me shume si qetesues per djegiet e diellit, dobite e aloe vera nuk jane vetem ne shtresen e thelle te saj. Nen shtresen e jashtme te trashe te bimes, indi i saj si xhel eshte i ngarkuar me vitamina, minerale, antioksidues dhe aminoacide per te dhene nje nxitje te fuqishme shendetesore. Ju do te gjeni derivatet e ketij xheli te pasur me ushqyes ne hidratues, xhel dushi, kremra per rroje dhe kremra dielli por jo vetem.

 

Njerezit kane me shume se 5.000 vjet qe futen ne vaska te mbushura me aloe vera. Greket e lashte e etiketonin ate si "zgjidhja universale", ndersa egjiptianet e deklaruan ate "bime e pavdekesise". Aloe vera permendet ne menyre te perseritur ne librat e historise, nga kabineti i banjos se Kleopatres deri ne kitin e ndihmes se pare te Aleksandrit te Madh. Edhe pse ne ditet e sotme, ka me shume te ngjare te pikasesh nje qe po vyshket ne ballkonin e dikujt.

 

Ajo ka veti anti-inflamuese, antibakteriale dhe antioksiduese dhe per shekuj me rradhe eshte perdorur per te pastruar plaget dhe per te sheruar djegie. Me se shpeshti perdoret per te trajtuar djegiet nga dielli per shkak te vetive anti-inflamuese, te cilat ndihmojne per te zvogeluar enjtjen, per te qetesuar lekuren, per te zvogeluar dhimbjen dhe per te nxitur sherimin.

 

10 Dobite e habitshme shendetesore

Ka disa menyra per te shfrytezuar perfitimet e aloe vera - ngrenia e saj, pirja e saj, ose njollosja e saj ne lekuren tuaj - keshtu qe nese ju ndonjehere perdorni kete succulent spiky per te shmangur djegiet e shkalles se pare, ju mungon nje truk (dhe qartazi keni nevoje per mbrojtje nga dielli...). Nga tkurrja e rrudhave tek pllaka e luftimit, ja 10 perfitimet e aloe vera qe nuk varen nga rritja e merkurrit.

  

1) Eshte anti-plakje

Sterolet ne aloe vera stimulojne prodhimin e kollanes dhe acidit hialuronik qe e lidhin lageshtine ne lekure dhe “hekurosin” vijat e holle dhe rrudhat. Ne nje studim te vogel korean, grate qe moren nje doze te ulet xheli per 56 dite pane nje permiresim 'domethenes' ne rrudhat e fytyres dhe elasticitetin. Gjithashtu, riparon demtimet nga rrezatimi ultravjollce (UV), i cili eshte pergjegjes per deri ne 80 per qind te shenjave te dukshme te plakjes.

 

Produkt i miratuar anti-plakje me permbajtje aloe vera:

 Argon Gold

Zbulo me shume -->

Efekti anti-plakje dhe insta-tens janë të mundshëm falë veprimit të kombinuar të përbërësve më të mirë të njohur për mirëqenien e fytyrës tuaj: Acidit Hyaluronik, Vaj Argani,Aloe Vera dhe Kolagjenit.

 

2) Lufton aknet

Per te mposhtur daljet e akneve, retinoids topike dhe xhel aloe vera ka 'efekt superior' ne trajtimin e tyre. Aloe vera permban acid salicilik, i cili ka efekte antibakteriale dhe anti-inflamuese: eliminon bakteret qe shkaktojne akne dhe qeteson lekuren e stresuar per te reduktuar skuqjen dhe irritimin.

 

 

3) Pakeson pllakezat e dhembeve

Larja e gojes me aloe vera nuk do te freskoje vetem frymen tuaj – ajo redukton pllaken po aq efektivisht sa klorhexidine, nje larje e gojes me recete per semundjen e mishrave te dhembeve, zbuluan studiuesit nga India. Nga ana tjeter, provoni nje paste dhembesh me baze xheli aloe vera. Kur Akademia e Dentistrise se Pergjithshme vuri aftesine e Aloe Vera te dhembeve kunder dy pastave komerciale te dhembeve, e para ishte po aq efektive – ndonjehere me shume – ne kontrollin e organizmave qe shkaktojne zgavren.

 

Lexo edhe --> "A eshte e sigurte te pish aloe vera?"

 

4) Eshte hidratuese

Sipas nutricionistit te regjistruar Klarisa Lenherr, jo vetem qe eshte rreth 95 per qind e bimes se perbere nga uji, por aloe vera permban elektrolize te tilla, si magnezi dhe kaliumi, «qe ndihmojne ne hidratimin, sidomos pas ushtrimeve». "Megjithate, shume nga perfitimet gjenden ne pulpe, keshtu qe sasite qe gjenden ne leng jane mjaft minimale." Per te marre perfitime maksimale, permbajuni kujdesit te lekures – vendosni xhelin mbi lekure pas dushit tuaj per ta hidratuar ate.

 

5) Efekt moisturizing

Perdoreni  aloe vera ne regjimin tuaj te perditshem te kujdesit te lekures dhe do te shperbleheni me nje fytyre me te fresket. Shkencetaret shkruan ne Indian Journal of Dermatology se xheli i pasur me lende ushqyese bashkon qelizat epidermale, te cilat zbusin lekuren. "Aminoacidet zbusin gjithashtu qelizat e lekures se ngurtesuar dhe zinku vepron si astringent per te shtrenguar poret," shtuan ata. Ajo gjithashtu do te rrise efektshmerine e produkteve tuaja pricier skincare: ajo permban linjine, e cila ndihmon lekuren tuaj te thithe perberesit e tjere.

 

6) Nxit tretjen

I lidhur me fronin e porcelanit dhe nuk mund t'i levizesh gjerat? Aloe vera eshte nje qetesues i konfirmuar i konstipacionit. Lenheri thote: «Pjesa e dale e bimes permban perberje te quajtura antrakinone, te cilat jane pergjegjese per efektin laksativ te bimes.

Kujdes: "Konsumimi i tepert i lengut te aloe veras mund te coje ne diarre dhe ngerce ne stomak," shton ajo.

Produkt i miratuar per tretje me Aloe Vera:

 

7Burn Djeges Dhjami

7burnZbulo me shume -->
7 përbërës kyç me veti djegëse, të cilët veprojnë në asimilimin e sheqernave dhe yndyrnave dhe përshpejtojnë metabolizmin bazal

 

 

7) Qeteson djegiet

Aloe vera eshte e njohur per djegiet qetesuese dhe sheruese, dhe kjo perfshin djegien e briskut. Nje efekt anesor gati i pashmangshem  ndodh kur tehu demton lekuren dhe folikulat e flokeve, duke bere qe ato te inflamohen. Largoni skuqjen dhe rivendosni ekuilibrin e lekures duke aplikuar nje shtrese te holle te xhelit pas rruajtjes – ajo do te zvogeloje skuqjen, do te lehtesoje dhimbjet dhe do te ndihmoje ne sherimin e gungave te briskut.

 

 

8) Ul sheqerin ne gjak

Marrja e dy lugeve me leng aloe vera eshte treguar per te zvogeluar nivelin e sheqerit ne gjak tek njerezit me diabet te tipit 2. Komponimet ne bime rritin ndjeshmerine e insulines, e cila i lejon qelizat e trupit te perdorin sheqerin ne gjak ne menyre me efektive.

Rezultati? Me pak deshira te forta, uria e pakte dhe humbja me e lehte e dhjamit. Ne nje studim nga Spitali Kombetar Universitar i Seulit, pacientet para diabetike humben pothuajse nje kilogram yndyre dhe fituan gjysme kilogrami mase te bute trupore ne tete jave pasi kishin konsumuar nje supe xheli aloe vera.

 

 

9) Mund te te rrite metabolizmin

Aloe vera aktivizon nje enzime te quajtur KINASE (AMPK) proteine muskulare e aktivizuar nga AMP, e cila rregullon metabolizmin tuaj, kane treguar kerkimet per kafshet. Ne nje studim, minjte te ushqyer me xhel te thate aloe vera pane nje reduktim te yndyres se trupit, sepse suplementi rriti numrin e kalorive qe digjnin. Sa per ate nese njerezit mund te korrin te njejtat dobi? Duhen me shume kerkime.

 

10) Trajton plaget e gojes

Heren tjeter kur te ndieni nje herpes, dijeni se aloe vera eshte nje ilac i mire. Hulumtimet kane treguar se xheli lufton viruset, duke perfshire herpes simplex – shkaku me i zakonshem i plageve te ftohta. I pllakosur nga ulcera e gojes? Mund ta luftosh gjithashtu me Aloe Vera. Ne nje studim, xheli i aloe vera jo vetem qe e super-ngarkoi procesin e sherimit, por edhe e zvogeloi dhimbjen qe lidhet me te.

  

Efektet anesore te Aloe Vera

Ka mijera produkte aloe vera per te zgjedhur dhe jo te gjitha ia vlejne te ndahen me para ne dore. Ku bima eshte perdorur historikisht si nje trajtim topical - i cili ne pergjithesi konsiderohet i sigurt per perdorim ne te gjitha format - tani eshte ne dispozicion si tableta, xhel kapsula dhe pluhura, gjithashtu. Meqe nuk mund te garantosh forcen ose teknikat e perpunimit, ato mbartin nje rrezik te larte te efekteve anesore, keshtu qe jepu nje mungese.

 

Gjithashtu duhet te konsumoni lehte lengjet dhe xhelet orale, sepse ato mund te jene te demshme ne doza te larta ne afat te gjate. Nese jane bere me gjithe gjethen e bimes, ato mund te permbajne lateks, i cili mund te prodhoje efekte anesore te pafavorshme. Nese jeni me ilace – per shembull steroide, insuline, ose mjekim per zemren – konsultohuni me pare me mjekun tuaj, sepse bima mund te nderhyje ne aftesine e trupit tuaj per te absorbuar ilacet. Dhe ne qofte se ju keni ndonje kondicion afat te gjate te shendetit, me siguri ia vlen te kontrolloni me nje profesionist te kujdesit shendetesor se pari.

 

Ekstraktet e aloe vera mund te kene nje efekt te fuqishem laksativ, duke shkaktuar diarre, ngerce stomaku dhe potencialisht nje humbje te rende te kaliumit. Disa studime te kafsheve kane treguar se gelltitja e ekstrakteve te aloe vera me gjethe te plota shkakton kancer te zorres se madhe, ndonese nuk dihet nese ky eshte rasti edhe per njerezit. Aloini, i cili i jep aloe vera lateksit ngjyren e tij te verdhe, mendohet se eshte pergjegjes per efektin kancerogjen. Ne doza te larta, ajo mund te shkaktoje deshtimin e veshkave - keshtu qe kerkoni per te pastruar (nuk ka aloin) ne etikete. Kjo do te thote se aloini eshte filtruar.

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.