aloe vera

A Eshte e Sigurte te Pish Aloe Vera?

Aloe vera eshte nje bime sukculente me nje kercell te trashe dhe te ngjashem me xhelatinen qe eshte perdorur ne kura natyrore per shekuj me rradhe. Shpesh perdoret si anti-inflamator dhe zbutes i lekures, dhe thuhet se ndihmon cdo gje qe nga rritja e flokeve deri te humbja e peshes. Por, a eshte vertet e sigurt ta pish?

 

Ajo rezulton se ka te dyja perfitimet dhe rreziqet e lidhura me konsumimin e aloe vera. Pra, pa u zgjatur me tej, ketu jane benefitet e pirjes se aloe vera:

- Mund te kete nje efekt energjie ne trup qe mund te ndihmoje ne rritjen e metabolizmit.

- Disa studime kane zbuluar se mund te ndihmoje ne permiresimin e semundjes degjenerative te nyjeve dhe per te zvogeluar nivelin e dhimbjeve ne pacientet me osteoartrit.

- Eshte anti-inflamuese, e cila mund te ndihmoje ne permiresimin e akneve dhe ceshtjeve te tjera te lekures.

- Gjithashtu mund te luftoje diarrene dhe te ndihmoje tretjen.

Te keqijat e pirjes se aloe vera perfshijne:

- Ka pasur disa studime qe zbuluan se aloe vera mund te shkaktoje demtim te melcise nese konsumohet ne doza te larta per periudha te gjata kohore.

- Disa eksperte paralajmerojne se disa njerez e kane lidhur ate me kancerin nese merren ne doza te larta per periudha te gjata kohore. Kjo nuk do te thote se ju nuk duhet te pini ate; Kjo do te thote se duhet te jesh i kujdesshem per te marre me shume se nje luge kafeje.

- Mund te shkaktoje reaksione alergjike tek disa njerez.

- Edhe pse konsiderohet e sigurt per shumicen e njerezve, nese jeni shtatzene ose ushqeni me gji duhet te shmangni aloe vera.

- Njerezit qe kane nje reagim te keq ndaj lateksit ne disa bime duhet gjithashtu te qendrojne larg prej tij.

Disa njerez pohojne se pirja e lengut te aloe vera eshte shume si te pish nje pije energjike. Te jep nje nxitje te natyrshme dhe do te te beje te ndihesh i zgjuar dhe i energjizuar, por nuk eshte dicka qe duhet ta abuzosh. Ju gjithashtu mund ta perzieni ate me uje ose leng per te ulur perqendrimin e tij dhe per te zvogeluar rrezikun e efekteve anesore.

Perdorni aloe vera si pjese te nje diete te ekuilibruar dhe pini jo me shume se nje luge gjelle leng te fresket ne dite per te shmangur rreziqet qe lidhen me doza te larta.

 

Produkt i miratuar per tretje me Aloe Vera:

 

7Burn Djeges Dhjami

7burnZbulo me shume -->
7 përbërës kyç me veti djegëse, të cilët veprojnë në asimilimin e sheqernave dhe yndyrnave dhe përshpejtojnë metabolizmin bazal

  

Rreziqet e nje mbidoze te aloe vera.

E di se disa miq dhe anetare te familjes kane vite qe perdorin xhela dhe lengje aloe vera, por kohet e fundit gjeta nje artikull qe me beri te dyshoja per sigurine e ketyre produkteve. Nje dite, sapo pashe kete artikull teksa shfletoja internetin. Titullohej "Aloe Vera eshte e sigurt per te pire?" dhe thoshte se xheli dhe lengu i aloe mund te rezultojne ne raste te rrezikshme te mbidosjes, keshtu qe kjo me nxiti menjehere kureshtjen sepse motra ime kishte pire shume leng aloe vera kohet e fundit.

 

Pasi lexova artikullin, fillova te dyshoja per sigurine e ketyre produkteve per veten dhe per te gjithe te tjeret. Une dhe familja kishim pire xhel aloe cdo dite, por pasi i dhame nje lexim artikullit, vendosem ta shkurtonim konsumin. Une besoj se gjithkush duhet te jete i kujdesshem ne lidhje me sasine e aloe qe ata jane duke konsumuar, sepse eshte e lehte per t'u tunduar per te pire shume prej tij. Pohimet teper pozitive per shendetin rreth ketyre xheleve dhe lengjeve mund te jene shume mashtruese; duhet te kesh gjithmone kujdes kur konsumon cdo lloj produktesh, sepse mund te kete shume efekte anesore.

 

Pra, sic mund ta shihni, ka shume per te menduar para se te filloni te pini xhelin ose lengun tuaj aloe vera. Nese perdoret me mase, ka te ngjare qe te mos kesh efekte anesore serioze, por nese e pi teper, mund te beje me shume dem sesa mire. Une me te vertete shpresoj se me shume kerkime jane kryer ne xhel aloe vera dhe leng per te siguruar qe konsumatoret jane duke marre vendime te sigurta ne lidhje me ate qe ata pine dhe konsumojne.

 

Produkt i miratuar anti-plakje me permbajtje aloe vera:

Argon Gold

Zbulo me shume -->

 

Efekti anti-plakje dhe insta-tens janë të mundshëm falë veprimit të kombinuar të përbërësve më të mirë të njohur për mirëqenien e fytyrës tuaj: Acidit Hyaluronik, Vaj Argani,Aloe Vera dhe Kolagjenit.

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.