aloe vera

Efektet Anesore te Aloe Vera

Aloe Vera eshte nje bime dhe te gjitha bimet permbajne enzima qe mendohet se ndihmojne ne parandalimin e semundjeve qe t'i shkaktojne trupit ndonje dem. Aloe vera punon si nje agjent anti-inflamator dhe mund te ndihmoje ne sherimin e plageve, djegieve, ulcerave dhe mbrojtjen nga demtimi i diellit.

 

Pavaresisht nga keto temira te aloe vera, ka disa efekte anesore per te cilat duhet te jeni te vetedijshem kur perdorni kete bime. Keto efekte anesore shkojne nga reaksionet alergjike te nausea dhe lodhja ekstreme. Disa njerez kane edhe marramendje ose pergjumjen pasi e kane konsumuar bimen ne formen e saj te paperpunuar. Kjo do te thote se ju nuk duhet te pini alkool apo te merrni ndonje substance me alkool ndersa perdorni aloe vera per te parandaluar pergjumjen.

 

Vetite e Aloe mund te jene te demshme kur gelltiten. Per shembull, aloe vera mund te shkaktoje probleme te renda tretese dhe reaksione alergjike.

 

Efektet anesore perfshijne:

 

 

Administrata e Ushqimit dhe Droges nuk e liston aloe vera si nje perberes te kontrolluar droge, por eshte e ndaluar per perdorim ne foshnjet gjate prodhimit ose perpunimit. Aloe nuk duhet te perdoret ne suplementet ushqimore qe permbajne me shume se 0.5% ekstrakt.

Alkooli dhe aloe vera shkaktojne pergjumje, prandaj nuk duhen marre se bashku per te luftuar pergjumjen. Disa ilace me recete dhe ilace bimore mund te bashkeveprojne me aloe.

 

Pervec kesaj, konsumi i tepert  mund te rezultoje ne:

Shumica e efekteve anesore te aloe vera jane te lehta dhe afat shkurtra, por disa individe mund te vuajne efekte anesore me intensivisht. Nese perjetoni ndonje nga keto nderveprime ose efekte anesore, vecanerisht reaksione alergjike, kontaktoni menjehere mjekun tuaj. Nese jeni diagnostikuar me kancer te lekures ne trup pas marrjes se nje produkti qe permban aloe vera, mund te doni te mos e perdorni  menjehere. Keshillohet qe te kerkoni kujdes mjekesor nga nje dermatolog nese keni ndonje problem me lekuren pas marrjes se produkteve aloe vera.

 

Per shkak se eshte e sigurt dhe efektive ne shumicen e rasteve, si nje rregull i pergjithshem, ajo eshte e sigurt per t'u perdorur. Megjithate, duhet te konsultoheni me mjekun tuaj nese keni ndonje problem me produktin ose jeni diagnostikuar me nje semundje te tille si diabeti, kanceri ose nje semundje e zemres.

 

Lexoni edhe --> "A eshte e sigurte te pish aloe vera?"

 

 

Ka pak raste te raportuara te efekteve anesore serioze te aloe veras. Keto perfshijne: dermatitis kontakt dhe reaksione alergjike (zakonisht ne vendin e biopsise). Nuk ka raporte te efekteve anesore te renda ose te perhershme te raportuara ne perdorimin afat-shkurter te bimes se aloe. Megjithate, ne raste te rralla, mund te ndodhin reaksione alergjike. Keto reagime jane me te mundshme te njerezit qe kane perjetuar reagime te tilla ndaj bimeve si livande ose kamomili.

 

Mos merrni preparate aloe vera nese jeni shtatzene ose jeni duke ushqyer me gji pa u konsultuar me pare me mjekun tuaj.

 

 

Aloe vera nuk ka nevoje te jete ne frigorifer pasi ta blini ate dhe mund te zgjase deri ne gjashte muaj ne temperature dhome. Eshte e rendesishme qe te kontrolloni daten e skadimit te produktit para se ta blini ate per t'u siguruar qe nuk ka qendruar shume gjate ne raft.

 

Aloe vera mund te nxirret nga bima e aloe dhe te behet nje shtese shendetesore. Kjo quhet kure bimore, sepse perdoret per te trajtuar nje gjendje ose semundje te caktuar.

 

Aloe vera ka veti antivirale, antibakterial dhe anti-inflamuese

Per shkak te ketyre vetive, ajo mund te perdoret per te trajtuar semundje te lekures te tilla si psoriasis ose eczema dhe infeksionet bakteriale te lekures si kemba e sportisteve. Ky suplement ndihmon edhe ne kontrollimin e nivelit te sheqerit ne gjak dhe ne trajtimin e diabetit (tipi 1). Suplementet qe permbajne aloe jane treguar per te reduktuar nivelin e kolesterolit te keq ose LDL.

 

Ngaqe ka veti kaq te forta antivirale, ndihmon ne sherimin e djegieve dhe prerjeve te vogla. Perdoret edhe per te kuruar djegiet nga dielli.

 

Gjithashtu rrit sistemin imunitar. Per shkak te kesaj, ekspertet rekomandojne perdorimin e aloe veras se bashku me produkte dhe ilace te tjera per te parandaluar ftohjet dhe gripin.

 

 

Xheli qe aplikohet ne lekure mund te gjendet ne disa forma, duke perfshire kremra, lotione dhe vajera.

 

Vajrat zakonisht perdoren per te trajtuar problemet e lekures si ekzemia, djegiet dhe prerjet e vogla.

 

Xheli nga gjethet e nje bime aloe mund te perdoret si suplemente ushqimore. Perdoret edhe ne produkte qe jane projektuar per te trajtuar enjtjen, dhimbjen, inflamacionin dhe ethet. Xheli mund te permbaje perberes te ndryshem si vitamina, minerale dhe aminoacide.

 

 

Ka nje shumellojshmeri te produkteve aloe ne dispozicion ne treg duke perfshire kremra topore, xhel dhe laxatives (per te ndihmuar lehtesimin e dhimbjeve te stomakut). Terapia me aloe vera eshte perdorur per shume vite si ilac per semundjet gastrointestinale si ulcera ose diarreja. Aloe gjithashtu kane veti immunomodulatore, qe do te thote se ato ndihmojne sistemin imunitar per te luftuar me mire infeksionet.

Produkt i miratuar per mbipeshen me Aloe Vera:

 

Tsazio, lufto mbipeshen

Zbulo me shume -->

7 përbërës kyç me veti djegëse, të cilët veprojnë në asimilimin e sheqernave dhe yndyrnave dhe përshpejtojnë metabolizmin bazal

 

Xheli aloe perdoret me shpesh si nje agjent antifungal per te trajtuar kembet e sportisteve. Aloe vera e perdorur topically (per te trajtuar mucous membranes) gjithashtu mund te zvogeloje formimin e pikave te zeza dhe pucrra duke permiresuar funksionin e barrieres se lekures.

 

Lengu i bimes se aloe vera mund te nxirret per te bere nje laksativ oral si xhelatine ose te perdoret si lavazh goje per te lehtesuar dhimbjet e fytit dhe plaget e gojes.

 

 

Nese jeni alergjik ndaj aloe vera ose bimeve te tjera ne te njejten familje, mund te jeni alergjik edhe ndaj produkteve te aloe vera qe permbajne ekstrakte nga kjo bime.

 

Ndonese eshte nje alternative e sigurt dhe natyrale ndaj shume ilaceve, ajo nuk duhet konsumuar gjate marrjes se disa ilaceve.

 

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.