aloe vera

Aloe Vera per Floket

Nese jeni ne treg per nje ilac natyral per te luftuar tullacjen, mos shikoni me larg se bima e aloe vera. E njohur qe ka veti antibakteriale, anti-inflamuese dhe antioksiduese, nuk eshte cudi qe njerezit po e perdorin kete bime per aftesite e saj te rritjes se flokeve - edhe nese ka pak prova shkencore per te mbeshtetur keto pretendime.

 

Ky artikull do te shqyrtoje kerkimet shkencore ne dispozicion qe tregojne se cfare mund te beje bima aloe vera per floket tuaj dhe nese eshte apo jo nje trajtim i efektshem. Do t'i shohim me hollesi keto studime dhe do te flasim per ate qe zbuluan per kete ilac te lashte shtepiak.

 

Cfare eshte aloe vera?

 

Aloe vera, e quajtur edhe «bima e ndihmes se shpejte», eshte nje nga bimet me te pasura me lende ushqyese ne bote. Ajo eshte perdorur per qellime mjekesore per mijera vjet. Popullariteti i saj gjate asaj kohe vetem sa eshte rritur dhe deri me sot, eshte ende nje shtylle kryesore ne kabinetet e shume njerezve te mjekesise. Organizata Boterore e Shendetesise llogarit se rreth 80% e popullsise se botes perdor nje forme aloe per nje shumellojshmeri trajtimesh shendetesore dhe bukurie.

 

Aloe vera permban vitamina te shumta, minerale, aminoacide dhe antioksidues. Kryesorja me interes per qellimet tona eshte permbajtja e saj e larte e polisakarideve dhe glycoproteins. Keto jane sheqerna dhe proteina qe perfshihen ne rigjenerimin e indeve, sherimin e plageve dhe rritjen e qelizave. 

 

Aloe vera zakonisht gjendet ne formen e nje bime te gjelber me gjethe qe mund te rritet po aq e vogel sa nje top golfi ose deri ne gjashte kembe e larte. Eshte kategorizuar nga botanistet ne dy grupe te medha: aloe kulinare dhe aloe medicinale. E para perdoret per xhelin e saj te ngrenshem, i cili mund te perdoret ne xhelatine, pije, akullore, karamele dhe karamele. Kjo e fundit permban pjesen kryesore mjekesore te bimes, e cila eshte e perbere nga tre shtresa dhe perdoret per te trajtuar kushte te ndryshme mjekesore.

A ndihmon aloe vera per floket?

 

Kur behet fjale per perdorimin e aloe vera per floket, ka disa zbulime paraprake qe jane botuar ne literaturen shkencore. Nje studim i njohur shikoi efektin e aplikimit te aloe vera ne skalpet e minjve dhe zbuloi se ajo rriti densitetin e flokeve me 31%. Studiuesit gjithashtu zbuluan se aloe vera ndihmoi ne nxitjen e neogenesis follicle, e cila eshte formimi i folikulave te reja te flokeve.

 

Nje studim tjeter qe vleresoi potencialin e aloe vera per floket, ishe si nje trajtim topik per alopecia androgenetic (AGA), e cila eshte e njohur ndryshe si tullac. Eshte raportuar se aloe vera duket se rrit rritjen e flokeve ne krye te kokes. Studime te tilla jane paraprake, por ato tregojne se eshte e mundur te shihen disa perfitime te aloe vera per floket.

 

Lexo edhe--> "Kush Jane 10 Benefitet e Aloe Vera"

 

A rriten floket nga aloe vera?

 

Per shkak te shume prej gjetjeve qe tregojne nje permiresim pozitiv ne rritjen e flokeve, nuk ka dyshim se aloe vera mund te jape disa perfitime per te. Megjithate, nese ky ilac natyral i rrit floket ose jo, eshte krejtesisht nje histori tjeter. Dhe per fat te keq, kjo pergjigje eshte jo. Nuk ka metoda te njohura te perdorimit te aloe vera per floket si nje trajtim topical per ti rritur ato.

 

Kjo nuk eshte per te thene se ajo nuk ka disa efekte pozitive. Per shembull, nuk ka dyshim se ajo mund te rrise densitetin e flokeve dhe neogenesis follicle, te cilat jane dy koncepte te rendesishme.

 

Nese po kerkon te forcosh ate qe ke ose edhe te nxitesh rritje te re, ka edhe shume perdorime te tjera per kete bime qe mund t'i bejne keto gjera po ashtu.

 

Aloe vera mund t'i rrite floket? Nese jo, si mund te na ndihmoje?

 

Aloe vera permban perberje te cilat mund te stimulojne rritjen e flokeve ne disa menyra te vogla. Megjithate, eshte provuar shkencerisht se keto komponime nuk mund te rrisin ne te vertete floket e vertete te njeriut (ose ndonje lloj tjeter i flokeve natyrore). Me fjale te tjera, Aloe vera per floket nuk jep efekt rigjenerues te rrenjeve.

 

Meqe cdo gje ne trup perbehet nga proteina dhe aminoacide, eshte e arsyeshme qe perberje te ngjashme do te prodhoheshin kur trupi te ndertoje floke te rinj. Nese nje substance mund te rrise sintezen e proteinave, atehere ajo gjithashtu mund te stimuloje neogenesis follicle. Por meqe aloe vera per floket nuk jep rezultat rritjeje, do te ishte nje menyre mjaft e pamend te perpiqesh te nxitesh rritjen e tyre.

 

Megjithate, keto perberje jane te dobishme si perberes ne produktet kozmetike qe mund te ndihmojne ne stimulimin e neogenesis follicle, si dhe per qellime te tjera kozmetike per rigjenerimin e lekures ose reduktimin e shenjave. Dhe keto lloj produktesh perdoren nga shume individe si pjese e regjimeve te tyre natyrale te rritjes se flokeve.

 

Duhet te theksohet gjithashtu se aloe vera eshte perdorur shpesh se bashku me perberesit e tjere te rritjes se flokeve. Per shembull, do ta gjeni ne shume shampo teksturuese ose ne disa nga kondicioneret me te perhapur sot ne treg. Si rezultat, keto perberje kane dobi te jene pjeserisht biokimike aktive ne menyra qe do t'i ndihmojne vete floket tuaj te rriten, edhe nese vete nuk mund te rrisin vertet floke te vertete.

 

Verdikti – Aloe vera per floket

 

Aloe vera mund te ndihmoje ne rritjen natyrale te flokeve si suplement ushqimor, por jo te ndihmoje me tullacllekun.

 

Produkt i miratuar per floket me Aloe Vera:

 

Pacchetto Cura e Nutrimento Capelli

Zbulo me shume -->
Paketa më e plotë për kujdesin dhe ushqimin e flokëve në treg: Pure Shampo Procapil®, Pure Mousse Procapil®, Pure Conditioner Procapil®.

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.