aloe vera

Efektet anesore te pirjes se Aloe Vera

Nese jeni duke pire leng aloe vera, ka nje mori efektesh anesore per te cilat duhet te jeni te vetedijshem. Aloe vera mund te shkaktoje probleme te renda te stomakut dhe mund te coje ne gure te veshkave. Eshte gjithashtu e mundur qe te perkeqesohet kanceri i fytit dhe semundja kronike obstruktive pulmonare. Pirja e tepert e lengut te aloe vera mund te sjelle edhe skleroze te shumefishte, nivel te ulet te sheqerit ne gjak, nje mundesi me te madhe per goditje ne tru ose sulm ne zemer ose madje edhe probleme me melcine.

 

Ja disa nga efektet anesore qe mund te perjetosh nese konsumon teper aloe vera

Mbani parasysh se vetem sasi shume te medha te aloe vera shkaktojne keto efekte anesore, dhe pirja e sasive te moderuara te lengut te aloe vera eshte mire (dhe madje e dobishme) per shumicen e njerezve.

 

Konstipacion

 

Se pari, ashtu si cdo laksativ, pirja e shumte te lengut te aloe vera mund te coje ne konstipacion. Kjo ndodh sepse fibra ne aloe vera ze shume vend ne zorret tuaja, gje qe ngadaleson tretjen dhe e ben me te veshtire qe ushqimi te kaloje neper aparatin tretes.

 

Meqe fibrat ju ndihmojne edhe te ndiheni te ngopur e te kenaqur, pirja e lengut te aloe vera mund te coje ne nje ndjesi fryrjeje. Pjesa me e madhe e fibres ne aloe vera nuk shkrihet nga aciditeti stomakut, duke e bere te veshtire tretjen ose eliminimin.

 

Diarre dhe dhembje barku

 

Me pas, aloe vera mund te shkaktoje diarre dhe dhimbje abdominale kur e pini ne sasi te medha. Diarreja eshte nje efekt anesor qe shkaktohet nga efektet laksative te aloe vera dhe mund te shoqerohet me nausea. Dhimbjet e stomakut ose ngercet mund te shoqerojne edhe diarrene. Ne raste te renda, diarreja mund te coje ne dehidratim dhe anomali te elektrolites. Mjeku juaj duhet te jete ne gjendje ta korrigjoje kete problem nese ndodh ndonjehere.

 

Lexo edhe --> "Kush jane 10 benefitet e aloe vera"

 

Djegiet e zemres (refluks), ulcera e stomakut dhe kanceri

 

Pirja e tepert e aloe vera mund te coje edhe ne djegie te zemres (refluks) dhe probleme te tjera te tretjes. Kjo per shkak se lengu i aloe vera rrit prodhimin e acidit te stomakut, i cili mund te shkaktoje ulcera te stomakut. Nivelet e rritura te acidit mund te sjellin gjithashtu nje mundesi ne rritje te disa llojeve te kancerit. Ulcera e stomakut shfaqet kur ka infeksion ose erozion brenda stomakut. Zakonisht shkaktojne dhimbje ne pjesen e siperme te barkut ose ne mes te kraharorit. Ulcerat e stomakut shoqerohen shpesh edhe nga te vjellat. Nese perjeton simptoma te tille pasi ke pire leng aloe, vizito menjehere nje mjek.

 

Kanceri i fytit

 

Lengu i aloe vera mund t'i perkeqesoje edhe simptomat e kancerit te fytit. Ky eshte nje problem serioz per njerezit qe kane papillomatoze laringu, nje gjendje qe shkakton larva ne kordat e zerit dhe ne pjesen e prapme te fytit. Aloe mund te shkaktoje rritjen e larveve dhe te duken me te kuqe, gje qe mund te coje ne probleme te frymemarrje.

 

Skleroza e shumefishte

 

Se fundi, aloe vera mund te coje ne skleroze te shumefishte (MS), nje semundje e sistemit nervor qendror qe karakterizohet nga ngurtesia ne gjymtyret tuaja, mpirja ose dridhjet, problemet e shikimit dhe nje aftesi me e vogel per te ecur sic duhet. Njerezit qe vuajne nga MS shpesh i ndjejne keto simptoma pasi kane pire leng aloe vera, ndonese mund te mos jene te vetedijshem per shkakun. Nese perjetoni keto simptoma ndersa pini aloe, shihni menjehere nje mjek.

 

Probleme te tjera qe hasen nga Aloe Vera

 

Nderkohe qe shumica e efekteve anesore te pirjes se aloe vera jane te lehta dhe te perkohshme, ka disa probleme te tjera te mundshme per te cilat duhet te jeni te vetedijshem. Pirja e tepert e aloe vera mund te coje ne nje renie te reagimit te sistemit imunitar dhe te shkaktoje nivele te papershtatshme te mineraleve ne trupin tuaj. Gjithashtu, mund te zhvilloni diarre ose migrena ose te keni mungese kaliumi ne trupin tuaj. Nese keni ndonje problem mjekesor pasi keni pire sasi te medha lengu aloe vera , flitni me mjekun per kete.

 

Nese jeni duke marre aloe vera, bisedoni me mjekun tuaj se sa shume per te pire dhe kur mund te ndaloni marrjen e saj. Mjeku juaj do te jete ne gjendje t'ju ndihmoje te percaktoni nese ia vlejne ose jo dobite e aloe vera per rreziqet qe vijne me te. Nese po mendoni te provoni kete shtese, pyetni veten nese dobite vlejne per efektet anesore te mundshme. Shendeti yt duhet te jete gjithmone me i rendesishem se cdo gje tjeter kur merr keto vendime.

Produkt i miratuar per mbipeshen me Aloe Vera:

 

Tsazio, lufto mbipeshen

Zbulo me shume -->
7 përbërës kyç me veti djegëse, të cilët veprojnë në asimilimin e sheqernave dhe yndyrnave dhe përshpejtojnë metabolizmin bazal

 

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.